Stropní ventilátor, protisluneční folie nebo klimatizace?
Klimatizace
Klimatizace je prověřené řešení, kterým spolehlivě zajistíte v interiéru požadovanou teplotu. Za všechno se ale musí platit. Nejúčinnější jsou tzv. splitové jednotky, kdy je oddělena vnější kondenzační jednotka a vnitřní výparník. Kromě účinnosti je výhodou tohoto řešení nižší hlučnost (do 50 dB). Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a složitější montáž.
Druhou možností jsou mobilní klimatizační jednotky. Ty se obvykle používají jako provizorní řešení, teplý vzduch je odváděn hadicí, kterou musíte vystrčit z okna nebo ze dveří. Mobilní klimatizace mají nižší účinnost a vyšší hlučnost.
Třetí variantou klimatizací jsou klimatizace okenní. Nejsou příliš estetické a z teplých krajin jistě znáte budovy obsypané těmito krabicemi. Ze všech klimatizací jsou nejlevnější, ale jsou velice hlučné a přímé foukání studeného vzduchu nebude vyhovovat všem osobám.
VÝHODY A NEVÝHODY
+ rychlé a účinné vychlazení prostoru
+ možnost přitopení v zimě
- nepříznivé zdravotní vlivy
- vysoká pořizovací cena
- vysoká spotřeba energie, drahý provoz
- hlučnost klimatizačních jednotek
- menší či větší stavební zásah
- nutnost přívodu elektřiny a odvodu kondenzátu
- potřeba údržby
Protisluneční fólie
Protisluneční fólie jsou záklaním řešením problému s přehříváním vašeho interiéru. Fólie se instalují na okna z vnitřní, nebo lépe z vnější strany. Díky svojí konstrukci, kdy na vrstvy polyesterového filmu jsou napařovány různé druhy kovů, dokáže solární fólie odrážet tepelné záření, při zachování maximálního průchodu světla. Uplatnění najdou na východní, jižní i západní straně objektu a v parných dnech vám sníží teplotu v místnosti o několik stupňů. Pokud použijete reflexní typy fólií, získáte i příjemné soukromí a zabráníte zvědavým pohledům zvenčí.
Protisluneční fólie vyřeší problém s přehříváním interiéru po většinu letních dní. Při dlouhotrvajícím vedru nebo extrémně teplých dnech jsou fólie vydatným pomocníkem klimatizací, kdy zásadně sníží jejich spotřebu energie.
VÝHODY A NEVÝHODY
+ účinné snížení teploty interiéru o několik stupňů
+ snížení oslnění osob
+ snížení průchodu UV záření o cca 98%
+ snížení tepelných ztrát okny v zimě
+ ochrana před zvědavými pohledy
- mírné snížení průchodu světla
Stropní ventilátor, stolní ventilátor, stojanový ventilátor
Všechny druhy ventilátorů, jako prostředků zmírnění letních veder, jsou jen nouzová řešení. Ve skutečnosti teplotu v místnosti nesníží a jen zajistí trvalé proudění vzduchu, které ochlazuje povrch našeho těla. Stropní ventilátory jsou obvykle kombinovány se svítidly, takže ušetříte za elektrické rozvody. Jejich nevýhodou je hlučnost a také trvalé proudění vzduchu nemusí každému vyhovovat. Stojanové ventilátory jsou pak krizovým řešením v kancelářích v posledních létech. Mnoho pracovníků u počítače potom každoročně odstoná svůj stolní ventilátor, namířený po celou pracovní dobu na hlavu.
Protisluneční fólie vyřeší problém s přehříváním interiéru po většinu letních dní. Při dlouhotrvajícím vedru nebo extrémně teplých dnech jsou fólie vydatným pomocníkem klimatizací, kdy zásadně sníží jejich spotřebu energie.
VÝHODY A NEVÝHODY
+ jednoduchá instalace (i stropní ventilátor)
+ nižší spotřeba energie než klimatizace
- nesnižuje teplotu, pouze pocitové vnímání tepla
- trvalý průvan
- hlučnost okolo 52 dB
- nižší, ale přece jen spotřeba energie
Existuje ideální řešení?
Ano, ideálním řešením je kvalitně zateplená stavba, která dlouho odolává prohřátí, okna opatřena externí protisluneční fólií a kvalitní splitová klimatizace s inteligentním řízením provozu. S takovou výbavou si nepochybně zajistíte příjemný domov nebo kancelář po 365 dní v roce. Stropní ventilátor je poněkud archaickým řešením, které spíš potěší milovníky retra či starých amerických filmů.